| Manufacturer Part Number: | SS3P5HM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5HM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5HM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5HM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5HM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5HM3/84A is new and unused, you can buy SS3P5HM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5HM3/84A.
| MBD101G | RF Diode Schottky - Single 7V 280mW TO-92 | MBD101G.pdf | |
| M48T35Y-70MH6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets | M48T35Y-70MH6E.pdf | |
| AD7714AN-5 | 24 Bit Analog to Digital Converter 3, 5 Input 1 Sigma-Delta 24-PDIP | AD7714AN-5.pdf | |
| DAC161S055CISQX/NOPB | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-WQFN (4x4) | DAC161S055CISQX/NOPB.pdf | |
| AT89C51CC03CA-S3SUM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 52-PLCC (19.2x19.2) | AT89C51CC03CA-S3SUM.pdf | |
| NX3DV221TKX | IC USB 2.0 SWITCH HS 10HVSON | NX3DV221TKX.pdf | |
| TL16C752DPFBR | IC UART DUAL 64 BYTE 48TQFP | TL16C752DPFBR.pdf | |
| TSV852IYDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TSV852IYDT.pdf | |
| THS4041CDGNG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS4041CDGNG4.pdf | |
| 74LV367D,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SO | 74LV367D,112.pdf | |
| 74VCX16501MTDX | TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56TSSOP | 74VCX16501MTDX.pdf | |
| LTC3406ABES5#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LTC3406ABES5#TRPBF.pdf | |
| S-1137D16-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 300mA SNT-6A (H) | S-1137D16-I6T2U.pdf |