| Manufacturer Part Number: | SS3P5HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5HM3/85A is new and unused, you can buy SS3P5HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5HM3/85A.
| L401E6AP | TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 | L401E6AP.pdf | |
| ZVN2106GTA | MOSFET N-CH 60V 710MA SOT223 | ZVN2106GTA.pdf | |
| RSD080N06TL | MOSFET N-CH 60V 8A CPT3 | RSD080N06TL.pdf | |
| PIC18F1320-H/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F1320-H/ML.pdf | |
| SN75182NE4 | 0/2 Receiver 14-PDIP | SN75182NE4.pdf | |
| M29W640GH7ANB6E | IC FLASH 64MBIT 70NS 56TSOP | M29W640GH7ANB6E.pdf | |
| AT29C1024-70JC | IC FLASH 1MBIT 70NS 44PLCC | AT29C1024-70JC.pdf | |
| S-80839CLY-Z2-U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | S-80839CLY-Z2-U.pdf | |
| ADM1811-5ART-REEL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ADM1811-5ART-REEL7.pdf |