| Manufacturer Part Number: | SS3P5L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5L-M3/87A is new and unused, you can buy SS3P5L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5L-M3/87A.
| MMSZ5257C-HE3-18 | Zener Diode 33V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5257C-HE3-18.pdf | |
| NDD01N60T4G | MOSFET N-CH 600V 1.5A DPAK | NDD01N60T4G.pdf | |
| FQPF4N20L | MOSFET N-CH 200V 3A TO-220F | FQPF4N20L.pdf | |
| 8413S12BKILF | IC CLOCK GENERATOR PLL 72VFQFN | 8413S12BKILF.pdf | |
| AD7715ARUZ-5 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7715ARUZ-5.pdf | |
| ADS8328IPWG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 16-TSSOP | ADS8328IPWG4.pdf | |
| A54SX32A-1FG484M | IC FPGA 249 I/O 484FBGA | A54SX32A-1FG484M.pdf | |
| TMS320F28054MPNT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-LQFP (12x12) | TMS320F28054MPNT.pdf | |
| IS64WV51216BLL-10MA3-TR | IC SRAM 8MBIT 10NS 48MINIBGA | IS64WV51216BLL-10MA3-TR.pdf | |
| DS1345YP-70IND | IC NVSRAM 1MBIT 70NS 34PCM | DS1345YP-70IND.pdf | |
| ICL7665SAIBA | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | ICL7665SAIBA.pdf | |
| LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.1% 5mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6652BHMS8-4.096#TRPBF.pdf | |
| TPS77615QPWPRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA 20-HTSSOP | TPS77615QPWPRQ1.pdf |