| Manufacturer Part Number: | SS3P5LHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5LHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5LHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5LHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5LHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5LHM3/86A is new and unused, you can buy SS3P5LHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5LHM3/86A.
| IRG5U100HF06A | IGBT Module Half Bridge 600V 130A 400W Chassis Mount POWIR® 34 | IRG5U100HF06A.pdf | |
| KSZ8864RMNUB | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY MII, RMII Interface 64-QFN (8x8) | KSZ8864RMNUB.pdf | |
| XRT5997IV-F | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 100-TQFP (14x14) | XRT5997IV-F.pdf | |
| LM4918LQ/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 32-WQFN (6x6) | LM4918LQ/NOPB.pdf | |
| TW8824AT-TA1-GRT | IC VIDEO DECODER | TW8824AT-TA1-GRT.pdf | |
| MC74AC32DTR2 | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | MC74AC32DTR2.pdf | |
| SN74HC259DRG4 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SOIC | SN74HC259DRG4.pdf | |
| IS46TR16128B-125KBLA2-TR | IC DDR3 2GB 1.5V 1600MT/S 96BGA | IS46TR16128B-125KBLA2-TR.pdf | |
| AT49F002A-55TI | IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP | AT49F002A-55TI.pdf | |
| BQ4010MA-150 | IC NVSRAM 64KBIT 150NS 28DIP | BQ4010MA-150.pdf | |
| MAX6314US26D2+T | Supervisor Bidirectional 1 Channel SOT-143-4 | MAX6314US26D2+T.pdf | |
| LTC939CS#PBF | Switching Regulator IC 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LTC939CS#PBF.pdf |