| Manufacturer Part Number: | SS3P5LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P5LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5LHM3/87A.
| S6F | Diode Standard 600V 2A Through Hole Axial | S6F.pdf | |
| MMBZ5230BTS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 4.7V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5230BTS-7-F.pdf | |
| BZD27C110P-HE3-18 | Zener Diode 110V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C110P-HE3-18.pdf | |
| SMAJ5942AE3/TR13 | Zener Diode 51V 3W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5942AE3/TR13.pdf | |
| 1N5379AE3/TR13 | Zener Diode 110V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5379AE3/TR13.pdf | |
| AFT05MS031GNR1 | RF Mosfet LDMOS 13.6V 10mA 520MHz 17.7dB 31W TO-270-2 GULL | AFT05MS031GNR1.pdf | |
| DS1135U-15 | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 15ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1135U-15.pdf | |
| PIC18LF13K50-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-SOIC | PIC18LF13K50-I/SO.pdf | |
| MAX3491EESD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX3491EESD.pdf | |
| TVP5147M1IPFP | Video Decoder IC LCD TV/Monitor 80-HTQFP (12x12) | TVP5147M1IPFP.pdf | |
| 89H64H16G2ZCBLGI | Switch Interfacing Interface 1156-FCBGA (35x35) | 89H64H16G2ZCBLGI.pdf | |
| 7202LA35J8 | IC FIFO ASYNCH 1KX9 35NS 32PLCC | 7202LA35J8.pdf | |
| 74F280SC | Parity Generator 9-Bit 14-SOIC | 74F280SC.pdf | |
| ISL28022FUZ | Power Supply Controller Digital Power Monitor 10-MSOP | ISL28022FUZ.pdf | |
| S-1000C22-N4T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-1000C22-N4T1G.pdf |