| Manufacturer Part Number: | SS3P6-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6-E3/84A is new and unused, you can buy SS3P6-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6-E3/84A.
| SS5P10HM3/87A | Diode Schottky 100V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS5P10HM3/87A.pdf | |
| BCW66HTC | TRANS NPN 45V 0.8A SOT23-3 | BCW66HTC.pdf | |
| FDD4243 | MOSFET P-CH 40V 6.7A DPAK | FDD4243.pdf | |
| PI6C4911504D2LIE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 650MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PI6C4911504D2LIE.pdf | |
| 8N4SV76FC-0006CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0006CDI8.pdf | |
| ISL26132AVZ | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 24-TSSOP | ISL26132AVZ.pdf | |
| M7AFS600-FG256 | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | M7AFS600-FG256.pdf | |
| 10AX090U2F45I1SG | IC FPGA 480 I/O 1932FCBGA | 10AX090U2F45I1SG.pdf | |
| ATMEGA32L-8PU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP | ATMEGA32L-8PU.pdf | |
| ATSAMA5D44A-CU | ARM® Cortex®-A5 SAMA5D4 Microcontroller IC 32-Bit 528MHz 128KB (128K x 8) ROM 361-TFBGA (16x16) | ATSAMA5D44A-CU.pdf | |
| MB90598GPF-G-141-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90595G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90598GPF-G-141-JNE1.pdf | |
| M30845FHGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/84 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | M30845FHGP#U5.pdf | |
| PEF 2426 H V1.1 GD | Telecom IC High Voltage Power Controller P-MQFP-44 | PEF 2426 H V1.1 GD.pdf | |
| AS1703V | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-DFN (3x3) | AS1703V.pdf | |
| 74LVT245BD,112 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74LVT245BD,112.pdf |