| Manufacturer Part Number: | SS3P6HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6HE3/84A is new and unused, you can buy SS3P6HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6HE3/84A.
| MURB1520-1 | Diode Standard 200V 15A Through Hole TO-262-3 | MURB1520-1.pdf | |
| CZRU52C9V1 | Zener Diode 9.1V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRU52C9V1.pdf | |
| FSB50550AS | Power Driver Module FET 3 Phase 500V 2A Module | FSB50550AS.pdf | |
| VS-50RIA60M | SCR 600V 80A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AC (TO-65) | VS-50RIA60M.pdf | |
| VS-ST223C04CFL1 | SCR 400V 745A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB, A-PUK | VS-ST223C04CFL1.pdf | |
| LF411ACN/NOPB | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | LF411ACN/NOPB.pdf | |
| ADA4091-2ACPZ-RL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-LFCSP (3x3) | ADA4091-2ACPZ-RL.pdf | |
| FXLA102L8X | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 140Mbps 8-MicroPak™ | FXLA102L8X.pdf | |
| MAX17006AETP+ | IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20TQFN | MAX17006AETP+.pdf | |
| XC6124D450ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D450ER-G.pdf | |
| AP2127K-ADJTRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 5.5 V 300mA SOT-23-5 | AP2127K-ADJTRG1.pdf | |
| SC560HULTRT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 300mA 8-MLPQ-UT (1.5x1.5) | SC560HULTRT.pdf | |
| RT9181-18GB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA SOT-23-5 | RT9181-18GB.pdf | |
| MCP1701T-3002I/MB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA SOT-89-3 | MCP1701T-3002I/MB.pdf |