| Manufacturer Part Number: | SS3P6HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6HE3/85A is new and unused, you can buy SS3P6HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6HE3/85A.
| 1N3263R | Diode Standard 200V 160A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | 1N3263R.pdf | |
| JANTX1N4963D | Zener Diode 16V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JANTX1N4963D.pdf | |
| C49B10 | SCR Standard Recovery | C49B10.pdf | |
| B511F-2 | SCR Module 400V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module with Isolation Barriers | B511F-2.pdf | |
| 9FGV0841AKLFT | IC CLOCK GENERATOR 48VFQPN | 9FGV0841AKLFT.pdf | |
| AD5623RBRMZ-5REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5623RBRMZ-5REEL7.pdf | |
| ATMEGA325PV-10AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA325PV-10AU.pdf | |
| CY8C3665LTI-006 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3665LTI-006.pdf | |
| ISD4003-04MS | Voice Record/Playback IC Multiple Message 4 Min SPI 28-SOIC | ISD4003-04MS.pdf | |
| MPQ7731DF-LF-Z | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 20-TSSOPF-EP | MPQ7731DF-LF-Z.pdf | |
| LMV339IPW | Comparator General Purpose Open Collector 14-TSSOP | LMV339IPW.pdf | |
| MC100EPT26DG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | MC100EPT26DG.pdf | |
| S29AL008J55TFIR20 | IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP | S29AL008J55TFIR20.pdf | |
| IR25602SPBF | IC HALF BRIDGE DRIVER 8SOIC | IR25602SPBF.pdf | |
| XC6121A428ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A428ER-G.pdf |