| Manufacturer Part Number: | SS3P6HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6HM3/85A is new and unused, you can buy SS3P6HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6HM3/85A.
| RB520S30,115 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 | RB520S30,115.pdf | |
| IXFX44N80P | MOSFET N-CH 800V 44A PLUS247 | IXFX44N80P.pdf | |
| APT39F60J | MOSFET N-CH 600V 42A SOT-227 | APT39F60J.pdf | |
| IRG4BC20KD-SPBF | IGBT 600V 16A 60W Surface Mount D2PAK | IRG4BC20KD-SPBF.pdf | |
| NB2308AI1DTR2G | IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP | NB2308AI1DTR2G.pdf | |
| S9S08AW32E5MFGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | S9S08AW32E5MFGE.pdf | |
| NUC130VE3CN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC130 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH | NUC130VE3CN.pdf | |
| ATF22LV10C-15SC | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 15ns 24-SOIC | ATF22LV10C-15SC.pdf | |
| DS3150QN+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 28-PLCC (11.51x11.51) | DS3150QN+.pdf | |
| INA210AIDCKT | Current Sense Amplifier 1 Circuit SC-70-6 | INA210AIDCKT.pdf | |
| LMH6658MA/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LMH6658MA/NOPB.pdf | |
| 74LVC2G126GF,115 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-XSON, SOT1089 (1.35x1) | 74LVC2G126GF,115.pdf | |
| 74LVCH162374APAG | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74LVCH162374APAG.pdf | |
| CY74FCT2373CTSOCT | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | CY74FCT2373CTSOCT.pdf | |
| BD12KA5FP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 500mA TO-252-3 | BD12KA5FP-E2.pdf |