| Manufacturer Part Number: | SS3P6L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6L-M3/87A is new and unused, you can buy SS3P6L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6L-M3/87A.
| CM450DX-24S1 | IGBT Module Half Bridge 1200V 450A 2775W Module | CM450DX-24S1.pdf | |
| IKB03N120H2ATMA1 | IGBT 1200V 9.6A 62.5W Surface Mount PG-TO263-3-2 | IKB03N120H2ATMA1.pdf | |
| AD7173-8BCPZ-RL | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 40-LFCSP-WQ (6x6) | AD7173-8BCPZ-RL.pdf | |
| MAX525BCPP+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-PDIP | MAX525BCPP+.pdf | |
| EPF6016ATC100-2N | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | EPF6016ATC100-2N.pdf | |
| LFXP3C-5QN208C | IC FPGA 136 I/O 208QFP | LFXP3C-5QN208C.pdf | |
| P89LPC9361FDH,518 | 8051 LPC900 Microcontroller IC 8-Bit 18MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-TSSOP | P89LPC9361FDH,518.pdf | |
| DRV401AIDWPR | IC SENSOR SIGNAL COND 20SOPWRPAD | DRV401AIDWPR.pdf | |
| MIC860YC5-TR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | MIC860YC5-TR.pdf | |
| MC74AC240DWR2 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74AC240DWR2.pdf | |
| MC74HC244AF | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output SOEIAJ-20 | MC74HC244AF.pdf | |
| MIC94305YCS-TR | IC LOAD SWITCH 500MA 6WLSP | MIC94305YCS-TR.pdf | |
| BD9270F-E2 | Inverter Controller PMIC 24-SOP | BD9270F-E2.pdf | |
| TPS3705-33DGNRG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-MSOP-PowerPad | TPS3705-33DGNRG4.pdf | |
| TLVH431BIDCKRG4 | Shunt Voltage Reference IC 18V ±0.5% 70mA 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | TLVH431BIDCKRG4.pdf |