| Manufacturer Part Number: | SS3P6LHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6LHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6LHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6LHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6LHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6LHM3/86A is new and unused, you can buy SS3P6LHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6LHM3/86A.
| BA159GPE-E3/53 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | BA159GPE-E3/53.pdf | |
| 1N5360BRLG | Zener Diode 25V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5360BRLG.pdf | |
| BZX79-B3V9,143 | Zener Diode 3.9V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B3V9,143.pdf | |
| SST2907AT116 | TRANS PNP 60V 0.6A SSD3 | SST2907AT116.pdf | |
| MRF19030LR3 | RF Mosfet LDMOS 26V 300mA 1.96GHz 13dB 30W NI-400 | MRF19030LR3.pdf | |
| LND150N3-G-P014 | MOSFET N-CH 500V 30MA TO92-3 | LND150N3-G-P014.pdf | |
| 8N3SV76EC-0093CDI8 | VCXO IC 737.28MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0093CDI8.pdf | |
| M41T93RMY6F | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 7B SPI 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) | M41T93RMY6F.pdf | |
| AD5363BCPZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 8 56-LFCSP-VQ (8x8) | AD5363BCPZ.pdf | |
| 5SGXEA5K3F35I3N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA5K3F35I3N.pdf | |
| ADG432BR-REEL | 4 Circuit IC Switch 1:1 24 Ohm 16-SOIC | ADG432BR-REEL.pdf | |
| ADM3491ARZ-REEL7 | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | ADM3491ARZ-REEL7.pdf | |
| MC145574ADWR2 | Transceiver 28-SOIC W | MC145574ADWR2.pdf | |
| AD7151BRMZ | IC CAP CONV 1CH ULT LP 10MSOP | AD7151BRMZ.pdf | |
| SN64BCT25244DWG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN64BCT25244DWG4.pdf |