| Manufacturer Part Number: | SS3P6LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P6LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6LHM3/87A.
| BAR46AFILM | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 150mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAR46AFILM.pdf | |
| VS-40HFL10S05 | Diode Standard 100V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-40HFL10S05.pdf | |
| VSKE320-20 | Diode Standard 2000V (2kV) 320A Chassis Mount MAGN-A-PAK® | VSKE320-20.pdf | |
| NTD4860NT4G | MOSFET N-CH 25V 10.4A DPAK | NTD4860NT4G.pdf | |
| CPH6350-TL-E | MOSFET P-CH 30V 6A CPH6 | CPH6350-TL-E.pdf | |
| IRLR7843TR | MOSFET N-CH 30V 161A DPAK | IRLR7843TR.pdf | |
| IXGT15N120B | IGBT PT 1200V 30A 180W Surface Mount TO-268 | IXGT15N120B.pdf | |
| PIC16C710-04I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C710-04I/P.pdf | |
| PIC16LC64A-04/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 40-PDIP | PIC16LC64A-04/P.pdf | |
| MINI54TAN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro Mini51™ Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH | MINI54TAN.pdf | |
| LM324KAD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | LM324KAD.pdf | |
| SN74CBT3244DGVR | Bus Switch 4 x 1:1 20-TVSOP | SN74CBT3244DGVR.pdf | |
| 24LC08BHT-I/SN | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC | 24LC08BHT-I/SN.pdf | |
| IDT71P74804S200BQ8 | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA | IDT71P74804S200BQ8.pdf | |
| MAX6751KA43+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-8 | MAX6751KA43+T.pdf |