| Manufacturer Part Number: | SS5P10-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P10-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P10-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P10-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P10-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P10-E3/87A is new and unused, you can buy SS5P10-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P10-E3/87A.
| BZX84C2V4-E3-18 | Zener Diode 2.4V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C2V4-E3-18.pdf | |
| BZT52C2V7-G3-08 | Zener Diode 2.7V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C2V7-G3-08.pdf | |
| ZUMTS17NTA | RF Transistor NPN 11V 50mA 3.2GHz 330mW Surface Mount SOT-323 | ZUMTS17NTA.pdf | |
| MUN5216T1 | TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 | MUN5216T1.pdf | |
| DAC7741Y/2K | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 48-LQFP (7x7) | DAC7741Y/2K.pdf | |
| TSC2101IRGZG4 | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit SPI Interface 48-VQFN (7x7) | TSC2101IRGZG4.pdf | |
| DS5002FMN-16+ | 8051 DS500x Microcontroller IC 8-Bit 16MHz External NVSRAM 80-QFP (14x20) | DS5002FMN-16+.pdf | |
| SN74CBT1G384DBVR | Bus Switch 1 x 1:1 SOT-23-5 | SN74CBT1G384DBVR.pdf | |
| MR0A08BCYS35 | IC MRAM 1MBIT 35NS 44TSOP | MR0A08BCYS35.pdf | |
| CS51022AEDR16G | Flyback, Forward Converter, Push-Pull Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | CS51022AEDR16G.pdf | |
| NCP699SN31T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA 5-TSOP | NCP699SN31T1G.pdf | |
| LP38852S-ADJ | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 1.8 V 1.5A TO-263-7 | LP38852S-ADJ.pdf |