| Manufacturer Part Number: | STA401A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 11149 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 4NPN DARL 60V 4A 10SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STA401A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STA401A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 4 NPN Darlington (Quad) | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 10mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 3A, 4V | |
| Power - Max | 4W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 10-SIP | |
| Supplier Device Package | 10-SIP | |
| Standard Package | 3,300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STA401A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STA401A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of STA401A is new and unused, you can buy STA401A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STA401A.
| STTH30ST06WY | DIODE HYPER 600V 30A DO247 | STTH30ST06WY.pdf | |
| MMSZ5252C-HE3-18 | Zener Diode 24V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5252C-HE3-18.pdf | |
| PI6CFGL401BZHIE | IC CLOCK 100MHZ 1CIR 32TQFN | PI6CFGL401BZHIE.pdf | |
| LCMXO2280E-4FTN324I | IC FPGA 271 I/O 324FTBGA | LCMXO2280E-4FTN324I.pdf | |
| ATUC256L4U-ZAUT | AVR AVR®32 UC3 L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATUC256L4U-ZAUT.pdf | |
| MC9S12H256VFVER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MC9S12H256VFVER.pdf | |
| ST62T03CM3 | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) OTP | ST62T03CM3.pdf | |
| SN65HVD485EPE4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN65HVD485EPE4.pdf | |
| TLC074AIN | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLC074AIN.pdf | |
| TNY289PG | Converter Offline Flyback Topology 124kHz ~ 140kHz DIP-8C | TNY289PG.pdf | |
| MAX6709LUB+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-uMAX | MAX6709LUB+T.pdf | |
| LM2621MMX/NOPB | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.24V 1 Output 2.85A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LM2621MMX/NOPB.pdf | |
| LP3907SQX-BJX6X/NOPB | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 2.1MHz 24-WFQFN Exposed Pad | LP3907SQX-BJX6X/NOPB.pdf |