| Manufacturer Part Number: | STA402A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 13156 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 4PNP DARL 50V 4A 10-SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STA402A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STA402A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PNP Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 4 PNP Darlington (Quad) | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 10mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 3A, 4V | |
| Power - Max | 4W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 10-SIP | |
| Supplier Device Package | 10-SIP | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STA402A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STA402A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of STA402A is new and unused, you can buy STA402A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STA402A.
| VS-16CTQ060STRR-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-16CTQ060STRR-M3.pdf | |
| MJD128T4G | TRANS PNP DARL 120V 8A DPAK | MJD128T4G.pdf | |
| CDCVF855PW | IC PLL CLOCK DVR 2.5V 28-TSSOP | CDCVF855PW.pdf | |
| AD7249ARZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-SOIC | AD7249ARZ.pdf | |
| M5LV-256/68-10YC | IC CPLD 256MC 10NS 100QFP | M5LV-256/68-10YC.pdf | |
| MB90455SPMT-GS-166E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90455 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90455SPMT-GS-166E1.pdf | |
| MB90867ESPF-GS-225 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90860E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90867ESPF-GS-225.pdf | |
| XR68M752IB49-F | IC UART FIFO 64B DUAL 49STBGA | XR68M752IB49-F.pdf | |
| TLV2472AQDRG4Q1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2472AQDRG4Q1.pdf | |
| LTC2050HVCS8 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LTC2050HVCS8.pdf | |
| SN74F245DWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74F245DWR.pdf | |
| 70V3399S133PRF8 | IC SRAM 2MBIT 133MHZ 128TQFP | 70V3399S133PRF8.pdf | |
| PQ1U181M2ZPH | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA SOT-23-5 | PQ1U181M2ZPH.pdf |