| Manufacturer Part Number: | STA406A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays |
| Available Quantity: | 9154 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS 4NPN DARL 60V 6A 10-SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STA406A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STA406A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistor Arrays | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | 4 NPN Darlington (Quad) | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 10mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 2000 @ 3A, 2V | |
| Power - Max | 4W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 10-SIP | |
| Supplier Device Package | 10-SIP | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STA406A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STA406A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of STA406A is new and unused, you can buy STA406A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STA406A.
| BZD27C82P-HE3-18 | Zener Diode 82V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C82P-HE3-18.pdf | |
| 1N3007B | Zener Diode 110V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N3007B.pdf | |
| 2SB1559 | TRANS PNP DARL 150V 8A TO3P | 2SB1559.pdf | |
| AO4488L | MOSFET N-CH 30V 15A | AO4488L.pdf | |
| CM600HU-24F | IGBT Module Trench Single 1200V 600A 2400W Chassis Mount Module | CM600HU-24F.pdf | |
| MAX145BEUA+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-uMAX | MAX145BEUA+.pdf | |
| LCMXO640E-4T100C | IC FPGA 74 I/O 100TQFP | LCMXO640E-4T100C.pdf | |
| ADUC7030BCPZ-8V | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFCSP-VQ (7x7) | ADUC7030BCPZ-8V.pdf | |
| AD8131AR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | AD8131AR.pdf | |
| SN74CB3T3253DR | Multiplexer/Demultiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | SN74CB3T3253DR.pdf | |
| SY89473UMG-TR | Multiplexer 1 x 2:1 24-MLF® (4x4) | SY89473UMG-TR.pdf | |
| XC6124A516ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A516ER-G.pdf | |
| UCC2808AQDR-2EP | Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC2808AQDR-2EP.pdf | |
| TPS79225DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SOT-23-5 | TPS79225DBVR.pdf | |
| S-13R1D28-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SC-82AB | S-13R1D28-N4T1U3.pdf |