| Manufacturer Part Number: | STF817A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 80V 1.5A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STF817A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STF817A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1.4W | |
| Frequency - Transition | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STF817A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STF817A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STF817A is new and unused, you can buy STF817A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STF817A.
| VS-40CTQ045-1-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VS-40CTQ045-1-M3.pdf | |
| VS-T70HFL40S05 | Diode Standard 400V 70A Chassis Mount D-55 | VS-T70HFL40S05.pdf | |
| QRS1450001 | Diode Standard 1400V (1.4kV) 250A Chassis Mount Module | QRS1450001.pdf | |
| JANTX1N4957CUS | Zener Diode 9.1V 5W ±2% Surface Mount D-5B | JANTX1N4957CUS.pdf | |
| S8055NRP | SCR 800V 55A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak) | S8055NRP.pdf | |
| IXFH12N90P | MOSFET N-CH 900V 12A TO-247 | IXFH12N90P.pdf | |
| 8T49N004A-058NLGI8 | IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN | 8T49N004A-058NLGI8.pdf | |
| MCP4641-104E/ST | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 129 Taps I²C Interface 14-TSSOP | MCP4641-104E/ST.pdf | |
| XCKU035-1SFVA784C | IC FPGA 468 I/O 784FCBGA | XCKU035-1SFVA784C.pdf | |
| 5SGXMA7K2F35C3 | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7K2F35C3.pdf | |
| DF36074GFZWV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | DF36074GFZWV.pdf | |
| MC9S12C32VFUE25 | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12C32VFUE25.pdf | |
| XR17V258IV | IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP | XR17V258IV.pdf | |
| MAX208CDWR | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SOIC | MAX208CDWR.pdf | |
| STA015$ | Audio Decoder IC Sound Cards, Players, Recorders 28-SO | STA015$.pdf |