| Manufacturer Part Number: | STGE200N60K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module 600V 150A Chassis Mount ISOTOP® |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGE200N60K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGE200N60K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 150A | |
| Power - Max | - | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | - | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - | |
| Input | - | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ISOTOP | |
| Supplier Device Package | ISOTOP® | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGE200N60K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGE200N60K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGE200N60K is new and unused, you can buy STGE200N60K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGE200N60K.
| 3EZ140D/TR8 | Zener Diode 140V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ140D/TR8.pdf | |
| CY2CC910OXC | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 650MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | CY2CC910OXC.pdf | |
| DS1086LU-455+T | IC ECONOSCILLATOR 3.3V 8-MSOP | DS1086LU-455+T.pdf | |
| 8N3SV76BC-0116CDI8 | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0116CDI8.pdf | |
| MKL04Z8VFM4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MKL04Z8VFM4.pdf | |
| R5F101BGANA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-HWQFN (5x5) | R5F101BGANA#U0.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9154 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9154.pdf | |
| CD74HC4052M96 | 2 Circuit IC Switch 4:1 130 Ohm 16-SOIC | CD74HC4052M96.pdf | |
| NCP2809BMUTXG | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 10-UDFN (3x3) | NCP2809BMUTXG.pdf | |
| OPA2111KPG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | OPA2111KPG4.pdf | |
| AD8293G80BRJZ-RL | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | AD8293G80BRJZ-RL.pdf | |
| 7200L15JI | IC MEM FIFO 256X9 15NS 32-PLCC | 7200L15JI.pdf | |
| 93LC66C-I/P | IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8DIP | 93LC66C-I/P.pdf | |
| IXDI504PI | IC GATE DRIVER DUAL 4A 8-DIP | IXDI504PI.pdf | |
| LM329CZ#PBF | Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.29% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM329CZ#PBF.pdf |