| Manufacturer Part Number: | STGFW35HF60W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9295 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 36A 88W Through Hole TO-3PF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGFW35HF60W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGFW35HF60W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 36A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 150A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 20A | |
| Power - Max | 88W | |
| Switching Energy | 290µJ (on), 185µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 140nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 30ns/175ns | |
| Test Condition | 400V, 20A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-3PF | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGFW35HF60W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGFW35HF60W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGFW35HF60W is new and unused, you can buy STGFW35HF60W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGFW35HF60W.
| BAS40W-05-7 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAS40W-05-7.pdf | |
| 2N6427_D75Z | TRANS NPN DARL 40V 1.2A TO-92 | 2N6427_D75Z.pdf | |
| LC5512MV-75FN484C | IC CPLD 512MC 7.5NS 484FBGA | LC5512MV-75FN484C.pdf | |
| ADG5409BRUZ-REEL7 | 2 Circuit IC Switch 4:1 14 Ohm 16-TSSOP | ADG5409BRUZ-REEL7.pdf | |
| TS972IYDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS972IYDT.pdf | |
| LT6600IS8-20#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SO | LT6600IS8-20#TRPBF.pdf | |
| S29AL008J70BFI013 | IC FLASH 8MBIT 70NS 48FBGA | S29AL008J70BFI013.pdf | |
| ADN2871ACPZ | Laser Driver IC 4.25Gbps 1 Channel 3 V ~ 3.6 V 24-LFCSP-VQ (4x4) | ADN2871ACPZ.pdf | |
| ISL8840AMUZ | Boost, Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | ISL8840AMUZ.pdf | |
| S-1335F34-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 150mA HSNT-4-B | S-1335F34-A4T2U3.pdf | |
| LM2931D2T-5.0R4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA D2PAK | LM2931D2T-5.0R4.pdf | |
| NCV8504PW25G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 400mA 16-SOIC | NCV8504PW25G.pdf | |
| 92041012A | MOSFET | 92041012A.pdf |