| Manufacturer Part Number: | STGIPS10K60A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9245 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 10A PCB Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGIPS10K60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGIPS10K60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STGIPS10K60A View All Specifications | |
| Product Training Modules | IGBT and SLLIMM IPM | |
| Featured Product | STGIPxx Intelligent Power Module (IPM) | |
| Reference Design Library | STEVAL-IHM027V1: 1kW, 125 ~ 350VDC, 90 ~ 220VAC | |
| Online Catalog | SLLIMM™ Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | SLLIMM™ | |
| Part Status | Active | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | 3 Phase | |
| Current | 10A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 2500VDC | |
| Package / Case | PCB Module | |
| Standard Package | 11 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGIPS10K60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGIPS10K60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGIPS10K60A is new and unused, you can buy STGIPS10K60A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGIPS10K60A.
| RO 2 | DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL | RO 2.pdf | |
| USB260HE3/5BT | Diode Standard 600V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB) | USB260HE3/5BT.pdf | |
| PZU18BL,315 | Zener Diode 18V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | PZU18BL,315.pdf | |
| 1EZ180D2E3/TR8 | Zener Diode 180V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ180D2E3/TR8.pdf | |
| Q6010N4TP | TRIAC 600V 10A TO263 | Q6010N4TP.pdf | |
| IXGH32N170 | IGBT NPT 1700V 75A 350W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH32N170.pdf | |
| AD7862ARZ-2 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SOIC W | AD7862ARZ-2.pdf | |
| PIC12LCE518-04I/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 8-SOIJ | PIC12LCE518-04I/SM.pdf | |
| SN65LVP18DRFR | Buffer, ReDriver 1 Channel 4Gbps 8-WSON (2x2) | SN65LVP18DRFR.pdf | |
| HEF4017BP,652 | IC COUNTER 5STAGE JOHNSON 16DIP | HEF4017BP,652.pdf | |
| 74ABT574CSC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74ABT574CSC.pdf | |
| 74ALVCH16373TTR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74ALVCH16373TTR.pdf | |
| M29W320EB70ZE6F | IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA | M29W320EB70ZE6F.pdf | |
| IS25CD025-JDLE | IC FLASH 256KBIT 100MHZ 8TSSOP | IS25CD025-JDLE.pdf | |
| LP5551SQ/NOPB | Handheld/Mobile Devices PMIC 36-WQFN (6x6) | LP5551SQ/NOPB.pdf |