| Manufacturer Part Number: | STGP10NC60K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 20A 60W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP10NC60K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP10NC60K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Reference Design Library | STEVAL-IHM023V2: 1000W PMSM Motor Driver 90~285VAC | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 30A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 5A | |
| Power - Max | 60W | |
| Switching Energy | 55µJ (on), 85µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 19nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 17ns/72ns | |
| Test Condition | 390V, 5A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP10NC60K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP10NC60K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP10NC60K is new and unused, you can buy STGP10NC60K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP10NC60K.
| BZG03C120TR3 | Zener Diode 120V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C120TR3.pdf | |
| ALD212902PAL | MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP | ALD212902PAL.pdf | |
| J107 | JFET N-Channel 25V 100mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J107.pdf | |
| TMS32C6414EGLZ6E3 | IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA | TMS32C6414EGLZ6E3.pdf | |
| AT91SAM9CN11-CUR | ARM9® SAM9CN Microcontroller IC 16/32-Bit 400MHz 128KB (128K x 8) ROM 217-BGA (15x15) | AT91SAM9CN11-CUR.pdf | |
| PIC18LF13K50T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-SOIC | PIC18LF13K50T-I/SO.pdf | |
| MSP430F5326IZQE | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5326IZQE.pdf | |
| MB90349EPMC-GS-560E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349EPMC-GS-560E1.pdf | |
| 74HC4067BQ-Q100J | 1 Circuit IC Switch 16:1 120 Ohm 24-DHVQFN (5.5x3.5) | 74HC4067BQ-Q100J.pdf | |
| CY7C1021B-15ZC | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | CY7C1021B-15ZC.pdf | |
| TC4423MJA | IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-CDIP | TC4423MJA.pdf | |
| BTS3046SDRATMA1 | IC SW SMART LOW SIDE TO252-3-11 | BTS3046SDRATMA1.pdf | |
| REF02CS-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±1% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF02CS-REEL7.pdf | |
| TPS76801QPWPG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 1A 20-HTSSOP | TPS76801QPWPG4.pdf |