| Manufacturer Part Number: | STGP20NC60V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 10009 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP20NC60V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP20NC60V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STGP20NC60V View All Specifications | |
| Mfg Application Notes | EMC Design Guides IGBT Datasheet Tutorial | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Online Catalog | Standard IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 100A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 20A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | 220µJ (on), 330µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 100nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 31ns/100ns | |
| Test Condition | 390V, 20A, 3.3 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP20NC60V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP20NC60V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP20NC60V is new and unused, you can buy STGP20NC60V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP20NC60V.
| EGP10CE-M3/54 | DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL | EGP10CE-M3/54.pdf | |
| LTC2635CMSE-LMI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635CMSE-LMI12#TRPBF.pdf | |
| LFE3-35EA-7FN484C | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | LFE3-35EA-7FN484C.pdf | |
| LFE2M50SE-6FN484I | IC FPGA 270 I/O 484FBGA | LFE2M50SE-6FN484I.pdf | |
| EFM8BB31F64G-B-QSOP24 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH | EFM8BB31F64G-B-QSOP24.pdf | |
| MB90427GAVPF-GS-361E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAVPF-GS-361E1.pdf | |
| AT91FR40162-CI SL383 | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 75MHz 2MB (1M x 16) FLASH 121-BGA (10x10) | AT91FR40162-CI SL383.pdf | |
| OPA1602AIDGK | Audio Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA1602AIDGK.pdf | |
| AT26DF041-SU | IC FLASH 4MBIT 33MHZ 8SOIC | AT26DF041-SU.pdf | |
| X40435V14I-A | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 14-TSSOP | X40435V14I-A.pdf |