| Manufacturer Part Number: | STGP30NC60W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9503 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP30NC60W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP30NC60W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 150A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 20A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | 305µJ (on), 181µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 102nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 29.5ns/118ns | |
| Test Condition | 390V, 20A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP30NC60W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP30NC60W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP30NC60W is new and unused, you can buy STGP30NC60W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP30NC60W.
| LD411860 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1800V (1.8kV) 600A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | LD411860.pdf | |
| SMBG5920CE3/TR13 | Zener Diode 6.2V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5920CE3/TR13.pdf | |
| DSC9A01S0L | TRANS NPN 40V 0.05A SSMINI3 | DSC9A01S0L.pdf | |
| HGTP12N60A4 | IGBT 600V 54A 167W Through Hole TO-220AB | HGTP12N60A4.pdf | |
| IDT2308B-3DCG | IC CLK MULT ZD 3.3V STD 16-SOIC | IDT2308B-3DCG.pdf | |
| 8N3SV76LC-0070CDI8 | VCXO IC 24.576MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0070CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-1054CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1054CDI.pdf | |
| AD5662BRJ-1500RL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5662BRJ-1500RL7.pdf | |
| PIC16C74B-20/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C74B-20/L.pdf | |
| PIC18F24J10T-I/SO | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F24J10T-I/SO.pdf | |
| SN74S112ADRE4 | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC | SN74S112ADRE4.pdf | |
| 74LVC2G32DP,125 | OR Gate IC 2 Channel 8-TSSOP | 74LVC2G32DP,125.pdf | |
| SN74HC04PWRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | SN74HC04PWRG4.pdf | |
| ADM690AARN | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | ADM690AARN.pdf | |
| MAX6769TAWD4+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-TDFN-EP (3x3) | MAX6769TAWD4+T.pdf |