| Manufacturer Part Number: | STGP35HF60W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9949 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP35HF60W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP35HF60W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STGP35HF60W View All Specifications | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Online Catalog | Standard IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 150A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 20A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | 290µJ (on), 185µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 140nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 30ns/175ns | |
| Test Condition | 400V, 20A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP35HF60W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP35HF60W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP35HF60W is new and unused, you can buy STGP35HF60W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP35HF60W.
| SDURD520TR | DIODE GEN PURP 200V DPAK | SDURD520TR.pdf | |
| MMBZ5229BW-7-F | Zener Diode 4.3V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5229BW-7-F.pdf | |
| 3EZ39D5E3/TR8 | Zener Diode 39V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ39D5E3/TR8.pdf | |
| VS-VSKL250-08PBF | SCR Module 400V 555A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount MAGN-A-PAK | VS-VSKL250-08PBF.pdf | |
| IRFBC20PBF | MOSFET N-CH 600V 2.2A TO-220AB | IRFBC20PBF.pdf | |
| CY29948AI | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 200MHz 32-TQFP | CY29948AI.pdf | |
| 932SQL450BKLF | IC CLOCK SYNTHESIZER 64VFQFPN | 932SQL450BKLF.pdf | |
| 8N4SV76EC-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0108CDI8.pdf | |
| EPM7256AEFC100-10N | IC CPLD 256MC 10NS 100FBGA | EPM7256AEFC100-10N.pdf | |
| MSP430F5239IZQE | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5239IZQE.pdf | |
| TM4C123GE6PZT | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C123GE6PZT.pdf | |
| MB90F342APMC-G-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F342APMC-G-JNE1.pdf | |
| MB90F395HAPMCR-GS-SPE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90390 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 512KB (512K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB90F395HAPMCR-GS-SPE2.pdf | |
| MC9S12DG256CCPV | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | MC9S12DG256CCPV.pdf | |
| FSUSB31L8X_F113 | IC USB SWITCH DPST 8MICROPAK | FSUSB31L8X_F113.pdf |