| Manufacturer Part Number: | STGP8NC60K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9862 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 15A 65W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP8NC60K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP8NC60K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 30A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.75V @ 15V, 3A | |
| Power - Max | 65W | |
| Switching Energy | 55µJ (on), 85µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 19nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 17ns/72ns | |
| Test Condition | 390V, 3A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP8NC60K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP8NC60K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP8NC60K is new and unused, you can buy STGP8NC60K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP8NC60K.
| AD5443YRM | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5443YRM.pdf | |
| LCMXO2-1200UHC-5FTG256C | IC FPGA 206 I/O 256FTBGA | LCMXO2-1200UHC-5FTG256C.pdf | |
| MAX4541CUA+T | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-uMAX | MAX4541CUA+T.pdf | |
| SI2167-B22-GM | IC DEMODULATOR DVB TV 48QFN | SI2167-B22-GM.pdf | |
| MC10H100MG | NOR Gate IC 4 Channel Strobe 16-SOEIAJ | MC10H100MG.pdf | |
| LTC6993HDCB-2#TRMPBF | Monostable Multivibrator 11ns 6-DFN (2x3) | LTC6993HDCB-2#TRMPBF.pdf | |
| CBT3306D,118 | Bus Switch 1 x 1:1 8-SO | CBT3306D,118.pdf | |
| 70V05S20J8 | IC SRAM 64KBIT 20NS 68PLCC | 70V05S20J8.pdf | |
| BQ76PL102RGTT | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion 16-QFN (3x3) | BQ76PL102RGTT.pdf | |
| VNS3NV04TR-E | MOSFET OMNIFETII 40V 3.5A 8-SOIC | VNS3NV04TR-E.pdf | |
| S-812C57AMC-C3LT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.7V 75mA SOT-23-5 | S-812C57AMC-C3LT2G.pdf | |
| MIC5319-1.5YD5 TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA TSOT-23-5 | MIC5319-1.5YD5 TR.pdf | |
| S-1200B53-I6T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.3V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B53-I6T2G.pdf |