| Manufacturer Part Number: | STM32F102R4T6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9833 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM32F102R4T6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM32F102R4T6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STM32F102R4 View All Specifications | |
| Product Training Modules | Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters Healthcare and Wellness STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | STM32 32-bit Cortex MCUs | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | STM32 F1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM32 F1 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 48MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 51 | |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 160 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM32F102R4T6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM32F102R4T6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM32F102R4T6A is new and unused, you can buy STM32F102R4T6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM32F102R4T6A.
| DDZX9V1C-13 | Zener Diode 9.1V 300mW ±3% Surface Mount SOT-23 | DDZX9V1C-13.pdf | |
| JANTX1N4983D | Zener Diode 110V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JANTX1N4983D.pdf | |
| LMX2353TMX/NOPB | IC FREQ SYNTH 2.5GHZ 16-TSSOP | LMX2353TMX/NOPB.pdf | |
| ISPLSI 5384VE-165LB272 | IC CPLD 384MC 6NS 272BGA | ISPLSI 5384VE-165LB272.pdf | |
| LFXP20C-3F388C | IC FPGA 268 I/O 388FBGA | LFXP20C-3F388C.pdf | |
| LTC2862IDD-1#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-DFN (3x3) | LTC2862IDD-1#PBF.pdf | |
| AMC1200BDWVR | Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | AMC1200BDWVR.pdf | |
| LM324MT/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | LM324MT/NOPB.pdf | |
| SN74ALB16244DLR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74ALB16244DLR.pdf | |
| 74LVTH16244ADGGRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVTH16244ADGGRG4.pdf | |
| IS42S32200C1-55TL | IC SDRAM 64MBIT 183MHZ 86TSOP | IS42S32200C1-55TL.pdf | |
| X4323V8I | Supervisor 1 Channel 8-TSSOP | X4323V8I.pdf | |
| LT1009CLPRE3 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LT1009CLPRE3.pdf | |
| NCP512SQ50T1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 80mA SC-70 | NCP512SQ50T1.pdf |