| Manufacturer Part Number: | STM32F102R6T6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 10970 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM32F102R6T6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM32F102R6T6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STM32F102R6 View All Specifications | |
| Product Training Modules | Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters Healthcare and Wellness STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | STM32 32-bit Cortex MCUs | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | STM32 F1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM32 F1 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 48MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | DMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 51 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 6K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 160 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM32F102R6T6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM32F102R6T6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM32F102R6T6A is new and unused, you can buy STM32F102R6T6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM32F102R6T6A.
| UGB8DTHE3/45 | Diode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263AB | UGB8DTHE3/45.pdf | |
| BAP51-02,115 | RF Diode PIN - Single 60V 50mA 715mW SOD-523 | BAP51-02,115.pdf | |
| BZX84C3V3TS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 3.3V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C3V3TS-7-F.pdf | |
| NYC228STT1G | SCR 600V 1.5A Sensitive Gate Surface Mount SOT-223 | NYC228STT1G.pdf | |
| BFP740FH6327XTSA1 | RF Transistor NPN 4.7V 30mA 42GHz 160mW Surface Mount 4-TSFP | BFP740FH6327XTSA1.pdf | |
| IXFX52N60Q2 | MOSFET N-CH 600V 52A PLUS247 | IXFX52N60Q2.pdf | |
| ICS953805CFLFT | PC Clock, PCI Express (PCIe) PC Clock IC 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) | ICS953805CFLFT.pdf | |
| 849N202CKI-017LF | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-017LF.pdf | |
| DS1086HU-C02+ | IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP | DS1086HU-C02+.pdf | |
| 8N4SV75BC-0118CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0118CDI8.pdf | |
| 8N3SV76AC-0055CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0055CDI.pdf | |
| ADS1294RIZXGT | 4 Channel AFE 24 Bit 10.1mW 64-NFBGA (8x8) | ADS1294RIZXGT.pdf | |
| ADC0801S040TS/C1'1 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SSOP | ADC0801S040TS/C1'1.pdf | |
| X9317TM8 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9317TM8.pdf | |
| ADSP-BF516KSWZ-4 | IC DSP 16/32B 400MHZ 176LQFP | ADSP-BF516KSWZ-4.pdf |