| Manufacturer Part Number: | STM32F103C6U6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 32KB (32K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM32F103C6U6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM32F103C6U6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STM32F103C6 View All Specifications | |
| Product Training Modules | Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | STM32 32-bit Cortex MCUs | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM32 F1 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 72MHz | |
| Connectivity | CAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 37 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 10K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 10x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 260 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM32F103C6U6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM32F103C6U6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM32F103C6U6A is new and unused, you can buy STM32F103C6U6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM32F103C6U6A.
| GBPC3506W/1 | RECTIFIER BRIDGE 35A 600V GBPC-W | GBPC3506W/1.pdf | |
| VUO16-12NO1 | RECT BRIDGE 3PH 20A 1200V V1-A | VUO16-12NO1.pdf | |
| V35PWM12HM3/I | Diode Schottky 120V 35A Surface Mount SlimDPAK | V35PWM12HM3/I.pdf | |
| SBLB1040HE3/45 | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-263AB | SBLB1040HE3/45.pdf | |
| 2N3442G | TRANS NPN 140V 10A TO3 | 2N3442G.pdf | |
| PDTC123JS,126 | TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 | PDTC123JS,126.pdf | |
| SI3529DV-T1-E3 | MOSFET N/P-CH 40V 2.5A 6-TSOP | SI3529DV-T1-E3.pdf | |
| 5P49V5914B509NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5914B509NLGI8.pdf | |
| CY8C4014LQI-422T | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C4000 Microcontroller IC 32-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN-EP (4x4) | CY8C4014LQI-422T.pdf | |
| HI3-0546-5Z | 1 Circuit IC Switch 16:1 1.8 kOhm 28-PDIP | HI3-0546-5Z.pdf | |
| TC7SZ34F(T5L,JF,T) | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SMV | TC7SZ34F(T5L,JF,T).pdf | |
| 74AHCT594DB,112 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SSOP | 74AHCT594DB,112.pdf | |
| 74FCT162501CTPVG8 | IC REGSTERD TRSCVR 18BIT 56SSOP | 74FCT162501CTPVG8.pdf | |
| S25FL128SAGMFB003 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 16SOIC | S25FL128SAGMFB003.pdf | |
| CY7C1515KV18-333BZXC | IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA | CY7C1515KV18-333BZXC.pdf |