| Manufacturer Part Number: | STM32F103R4T6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9640 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 16KB (16K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM32F103R4T6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM32F103R4T6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STM32F103R4 View All Specifications | |
| Product Training Modules | Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters Healthcare and Wellness STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | STM32 32-bit Cortex MCUs | |
| Article Library | Inertial Sensing Will Determine the Way Future Game Controllers Work | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | STM32 F1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM32 F1 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 72MHz | |
| Connectivity | CAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | 51 | |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 6K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 160 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM32F103R4T6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM32F103R4T6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM32F103R4T6A is new and unused, you can buy STM32F103R4T6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM32F103R4T6A.
| KBP2005-BP | BRIDGE RECT 2A 50V KBPR | KBP2005-BP.pdf | |
| MBR8040 | Diode Schottky 40V 80A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR8040.pdf | |
| CY22800FXC-009A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800FXC-009A.pdf | |
| AD7747ARUZ-REEL | Capacitance-to-Digital Converter 24 bit Serial 16-TSSOP | AD7747ARUZ-REEL.pdf | |
| LM3S2730-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S2730-IBZ50-A2T.pdf | |
| D12332VFC20V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 144-QFP (20x20) | D12332VFC20V.pdf | |
| ZLP32300H2016C | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP | ZLP32300H2016C.pdf | |
| MC9S08QG44CDTE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-TSSOP | MC9S08QG44CDTE.pdf | |
| SCH3227-SZ | IC CTLR IO LPC MULT PORT 144BGA | SCH3227-SZ.pdf | |
| ISL54415IRUZ-T | IC USB SWITCH DUAL SPDT 10UTQFN | ISL54415IRUZ-T.pdf | |
| DG2041DN-T1-E4 | 4 Circuit IC Switch 1:1 1.5 Ohm 16-QFN (4x4) | DG2041DN-T1-E4.pdf | |
| TDA1771 | IC DEFLECTION VERT LN 10-SIP | TDA1771.pdf | |
| 74ALVC373D,112 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | 74ALVC373D,112.pdf | |
| SSTUB32872AHLF | IC REGIST BUFF 28BIT DDR2 96-BGA | SSTUB32872AHLF.pdf | |
| EPCQL1024F24IN | IC QUAD-SERIAL LOW VOLTAGE CONFI | EPCQL1024F24IN.pdf |