| Manufacturer Part Number: | STM32L162VCT6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM32L162VCT6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM32L162VCT6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM32 L1 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 83 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 8K x 8 | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 25x12b, D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 100-LQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 90 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM32L162VCT6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM32L162VCT6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM32L162VCT6A is new and unused, you can buy STM32L162VCT6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM32L162VCT6A.
| MB1S | IC BRIDGE RECT 0.5A 100V 4-SOIC | MB1S.pdf | |
| BZT52C16-HE3-18 | Zener Diode 16V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C16-HE3-18.pdf | |
| DRA3114T0L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | DRA3114T0L.pdf | |
| FDG6303N_D87Z | MOSFET 2N-CH 25V 0.5A SC70-6 | FDG6303N_D87Z.pdf | |
| MHT1008NT1 | RF Mosfet LDMOS 2.4GHz ~ 2.5GHz 18.6dB 12.5W PLD-1.5W-2 | MHT1008NT1.pdf | |
| BSF053N03LT G | MOSFET N-CH 30V 71A 2WDSON | BSF053N03LT G.pdf | |
| NJW1112V-TE1 | IC AUDIO 8-IN 4-OUT 32-SSOP | NJW1112V-TE1.pdf | |
| ICS667M-01T | IC CLK SYNTHESIZER HDTV 8-SOIC | ICS667M-01T.pdf | |
| MK5814GTR | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP | MK5814GTR.pdf | |
| PL602-03SC | IC CLK BUFFER 100MHZ CMOS 8SOIC | PL602-03SC.pdf | |
| ATMEGA32A-PN | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP | ATMEGA32A-PN.pdf | |
| ISL54226IRUZ-T | IC USB SWITCH DPST OVP 8TQFN | ISL54226IRUZ-T.pdf | |
| XC6123E418ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123E418ER-G.pdf | |
| ISL60002BIH310Z-T7A | Series Voltage Reference IC ±0.1% 7mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ISL60002BIH310Z-T7A.pdf | |
| L88MS05TL-TL-E | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA TP-3H | L88MS05TL-TL-E.pdf |