| Manufacturer Part Number: | STM8S105K4U6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM8S105K4U6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM8S105K4U6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STM8S105K4 View All Specifications | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Flasher Series of Production Tools | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM8S | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | STM8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 25 | |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 1K x 8 | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 7x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 32-UFQFPN (5x5) | |
| Standard Package | 490 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM8S105K4U6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM8S105K4U6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM8S105K4U6A is new and unused, you can buy STM8S105K4U6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM8S105K4U6A.
| GBU8G-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 8A 400V GBU | GBU8G-E3/45.pdf | |
| MCH6436-TL-E | MOSFET N-CH 30V 6A MCPH6 | MCH6436-TL-E.pdf | |
| 8N3SV75FC-0100CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0100CDI.pdf | |
| 8N3SV76AC-0094CDI | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0094CDI.pdf | |
| AD7890ANZ-10 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 117k Serial 24-PDIP | AD7890ANZ-10.pdf | |
| AD7224CQ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 18-CDIP | AD7224CQ.pdf | |
| MAX5302CUA | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX5302CUA.pdf | |
| PIC32MX530F128HT-I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX530F128HT-I/PT.pdf | |
| TLC25L2CD | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC25L2CD.pdf | |
| ADA4522-1ARMZ-R7 | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ADA4522-1ARMZ-R7.pdf | |
| TSM102IPWG4 | Amplifier, Comparator, Reference IC Power Management 16-TSSOP | TSM102IPWG4.pdf | |
| SN74ALS574BDW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ALS574BDW.pdf | |
| SST25VF040B-50-4I-SAE-T | IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8SOIC | SST25VF040B-50-4I-SAE-T.pdf | |
| IRMCF188TY | Motor Driver IGBT I²C, RS-232, SPI 64-LQFP (12x12) | IRMCF188TY.pdf | |
| BQ51050BYFPT | Wireless Power Receiver PMIC 28-DSBGA | BQ51050BYFPT.pdf |