| Manufacturer Part Number: | STM8S105K6U6A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 13596 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STM8S105K6U6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STM8S105K6U6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STM8S105K6 View All Specifications | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Flasher Series of Production Tools | |
| Online Catalog | STM8S | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STM8S | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | STM8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 25 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 1K x 8 | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 7x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 32-UFQFPN (5x5) | |
| Standard Package | 490 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STM8S105K6U6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STM8S105K6U6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STM8S105K6U6A is new and unused, you can buy STM8S105K6U6A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STM8S105K6U6A.
| VBE20-20NO1 | DIODE BRIDGE FAST 2000V V1-A-PAK | VBE20-20NO1.pdf | |
| SMMSD914T1G | DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 | SMMSD914T1G.pdf | |
| BYV28-100-TAP | Diode Avalanche 100V 3.5A Through Hole SOD-64 | BYV28-100-TAP.pdf | |
| MMSZ5242C-E3-18 | Zener Diode 12V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5242C-E3-18.pdf | |
| ND421621 | SCR Module 1600V 330A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | ND421621.pdf | |
| KSD363R | TRANS NPN 120V 6A TO-220 | KSD363R.pdf | |
| CY2304NZZXC-1T | IC CLK ZDB 4OUT 140MHZ 8TSSOP | CY2304NZZXC-1T.pdf | |
| 8N4DV85LC-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0155CDI.pdf | |
| 8N4SV76KC-0123CDI | VCXO IC 669.326582MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0123CDI.pdf | |
| PIC18F4520-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4520-I/ML.pdf | |
| ATMEGA16L-8AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA16L-8AUR.pdf | |
| R5F10Y17DSP#50 | RL78 RL78/G10 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 10-LSSOP (4.4x3.6) | R5F10Y17DSP#50.pdf | |
| TMS320F28062PZPQ | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 90MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-HTQFP (14x14) | TMS320F28062PZPQ.pdf | |
| MB90F897PMCR-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90895 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F897PMCR-GSE1.pdf | |
| DG417BDQ-T1-E3 | 1 Circuit IC Switch 1:1 25 Ohm 8-MSOP | DG417BDQ-T1-E3.pdf |