| Manufacturer Part Number: | STN5PF02V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 20V 4.2A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STN5PF02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STN5PF02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STripFET™ II | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate, 2.5V Drive | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.2A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 80 mOhm @ 2.1A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 450mV @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 6nC @ 2.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 412pF @ 15V | |
| Power - Max | 2.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SOT-223 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STN5PF02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STN5PF02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STN5PF02V is new and unused, you can buy STN5PF02V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STN5PF02V.
| CDLL5196 | Diode Standard 250V 200mA Surface Mount DO-213AA | CDLL5196.pdf | |
| PDTA144WT,215 | TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB | PDTA144WT,215.pdf | |
| UNR311100L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | UNR311100L.pdf | |
| M2004-01-622.0800 | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2004-01-622.0800.pdf | |
| AD7997BRUZ-0REEL | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | AD7997BRUZ-0REEL.pdf | |
| XC3S50A-4TQG144I | IC FPGA 108 I/O 144TQFP | XC3S50A-4TQG144I.pdf | |
| 5AGXMA5G4F31I5 | IC FPGA 384 I/O 896FBGA | 5AGXMA5G4F31I5.pdf | |
| STM32L052K6U6 | ARM® Cortex®-M0+ STM32 L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5) | STM32L052K6U6.pdf | |
| CY8C20396-24LQXIT | IC CAPSENSE 19 I/O 16K 24QFN | CY8C20396-24LQXIT.pdf | |
| SC2902DG | IC OPAMP 14SOIC | SC2902DG.pdf | |
| TLV2471ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2471ID.pdf | |
| EL5224IREZ-T7 | Buffer Amplifier 8 Circuit Rail-to-Rail 24-HTSSOP | EL5224IREZ-T7.pdf | |
| 74LVC1G157GF,132 | Multiplexer 1 x 2:1 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74LVC1G157GF,132.pdf | |
| BQ27441DRZT-G1B | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 12-SON (2.5x4) | BQ27441DRZT-G1B.pdf | |
| XC6121A547MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A547MR-G.pdf |