| Manufacturer Part Number: | STN690A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 3A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STN690A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STN690A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 100mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 500mA, 2V | |
| Power - Max | 1.6W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SOT-223 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STN690A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STN690A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STN690A is new and unused, you can buy STN690A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STN690A.
| 1N5940AP/TR8 | Zener Diode 43V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5940AP/TR8.pdf | |
| 1N5363BE3/TR12 | Zener Diode 30V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5363BE3/TR12.pdf | |
| CDLL5955D | Zener Diode 180V 1.25W ±1% Surface Mount DO-213AB | CDLL5955D.pdf | |
| MMSZ5264BT3G | Zener Diode 60V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5264BT3G.pdf | |
| NTMS4939NR2G | MOSFET N-CH 30V 8A 8SOIC | NTMS4939NR2G.pdf | |
| 8N3QV01EG-0043CDI8 | VCXO IC 496MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0043CDI8.pdf | |
| M4A5-256/128-65YNC | IC CPLD 256MC 6.5NS 208QFP | M4A5-256/128-65YNC.pdf | |
| Z88C0120VSG | Z8 Z8® Super8 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz ROMless | Z88C0120VSG.pdf | |
| R5F363AKNFB#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/60/63 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F363AKNFB#U0.pdf | |
| TL2218-285PW | SCSI Terminator 9 Terminations 20-TSSOP | TL2218-285PW.pdf | |
| MC100EP446FA | Data Management Interface 32-LQFP (7x7) | MC100EP446FA.pdf | |
| FT24C02A-5PR-T | IC EEPROM 2KBIT 1MHZ TSOT23-5 | FT24C02A-5PR-T.pdf | |
| 6116LA25SOGI8 | IC SRAM 16KBIT 25NS 24SOIC | 6116LA25SOGI8.pdf | |
| S-80918CNPF-G8NTFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80918CNPF-G8NTFG.pdf | |
| LM2930S-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA DDPAK/TO-263-3 | LM2930S-5.0/NOPB.pdf |