| Manufacturer Part Number: | STP11NM60A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 600V 11A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STP11NM60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STP11NM60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | MDmesh™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 450 mOhm @ 5.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 49nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1211pF @ 25V | |
| Power - Max | 110W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STP11NM60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STP11NM60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STP11NM60A is new and unused, you can buy STP11NM60A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STP11NM60A.
| MMDL101T1 | RF Diode Schottky - Single 7V 200mW SOD-323 | MMDL101T1.pdf | |
| MUN2130T1G | TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 | MUN2130T1G.pdf | |
| PHB45NQ15T,118 | MOSFET N-CH 150V 45.1A D2PAK | PHB45NQ15T,118.pdf | |
| 8N3DV85LC-0059CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0059CDI8.pdf | |
| MSP430F157IPMR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 32KB (32K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F157IPMR.pdf | |
| STM8S103K3T3CTR | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | STM8S103K3T3CTR.pdf | |
| SN65HVS882PWP | 1Mbps Serializer 8 Input 1 Output 28-HTSSOP | SN65HVS882PWP.pdf | |
| SC16C750BIB64,157 | IC UART 64BYTE 64LQFP | SC16C750BIB64,157.pdf | |
| TLC2274MDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2274MDG4.pdf | |
| MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR | IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT | MT29C1G12MAAIVAMD-5 IT TR.pdf | |
| XC6123E627MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E627MR-G.pdf | |
| X5325S8 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5325S8.pdf | |
| S-1132B50-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SNT-6A (H) | S-1132B50-I6T2U.pdf |