| Manufacturer Part Number: | STP20NM60A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 20A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STP20NM60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STP20NM60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | MDmesh™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 290 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 60nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1630pF @ 25V | |
| Power - Max | 192W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STP20NM60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STP20NM60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STP20NM60A is new and unused, you can buy STP20NM60A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STP20NM60A.
| 1N483 | DIODE RECT STD RECOVERY | 1N483.pdf | |
| JANTXV1N6625 | Diode Standard 1100V (1.1kV) 1A Through Hole A-PAK | JANTXV1N6625.pdf | |
| SI5216-B5-GT | IC CLOCK GENERATOR PCIE 8TSSOP | SI5216-B5-GT.pdf | |
| 8N4Q001KG-1102CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1102CDI8.pdf | |
| PIC16LF1904-E/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16LF1904-E/PT.pdf | |
| TM4C123GE6PZI7R | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C123GE6PZI7R.pdf | |
| MCP6421T-E/LTY | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | MCP6421T-E/LTY.pdf | |
| AD834JRZ-R7 | Analog Multiplier 4-Quadrant 8-SOIC | AD834JRZ-R7.pdf | |
| CY74FCT2374CTQCTE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP | CY74FCT2374CTQCTE4.pdf | |
| AS7C1026B-20JCNTR | IC SRAM 1M 64X16 44-SOJ | AS7C1026B-20JCNTR.pdf | |
| 71V3557S85PFG | IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP | 71V3557S85PFG.pdf | |
| IS49NLC36800-25B | IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA | IS49NLC36800-25B.pdf | |
| AT17F080A-30JC | IC FLASH CONFIG 8M 20PLCC | AT17F080A-30JC.pdf | |
| LP2966IMMX-1833 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 3.3V 150mA 8-VSSOP | LP2966IMMX-1833.pdf |