| Manufacturer Part Number: | STPS130A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STPS130A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STPS130A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STPS130 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STPS130A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STPS130A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STPS130A is new and unused, you can buy STPS130A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STPS130A.
| LQA10T200C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 5A Through Hole TO-220-3 | LQA10T200C.pdf | |
| 8N4DV85BC-0100CDI | VCXO IC 100MHz, 195.3125MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0100CDI.pdf | |
| MCP4232-103E/UN | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps SPI Interface 10-MSOP | MCP4232-103E/UN.pdf | |
| DS1803Z-100+T&R | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-SO | DS1803Z-100+T&R.pdf | |
| 5CEBA2F23C8N | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | 5CEBA2F23C8N.pdf | |
| 5SGXEB6R2F40I2N | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXEB6R2F40I2N.pdf | |
| LFSCM3GA115EP1-6FFN1704C | IC FPGA 942 I/O 1704FCBGA | LFSCM3GA115EP1-6FFN1704C.pdf | |
| KMPC8260ACZUMHBB | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 166MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | KMPC8260ACZUMHBB.pdf | |
| TSB43AB21PDT | IEEE 1394 Physical Layer Controller IEEE 1394-1995, 1394a-2000, OHCI, Firewire™, i.Link™ PCI Interface 128-TQFP (14x14) | TSB43AB21PDT.pdf | |
| MAX9637AXA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SC-70-8 | MAX9637AXA+T.pdf | |
| TSZ122IQ2T | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (2x2) | TSZ122IQ2T.pdf | |
| MAX9601EUP+T | Comparator with Latch Complementary, Differential, PECL 20-TSSOP | MAX9601EUP+T.pdf | |
| AT24C16B-TH-B | IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP | AT24C16B-TH-B.pdf | |
| IS42S16100C1-7BLI-TR | IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 60TFBGA | IS42S16100C1-7BLI-TR.pdf | |
| S-80160CNMC-JLLT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80160CNMC-JLLT2G.pdf |