| Manufacturer Part Number: | STPS1L40A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STPS1L40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STPS1L40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STPS1L40 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STPS1L40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STPS1L40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STPS1L40A is new and unused, you can buy STPS1L40A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STPS1L40A.
| VLZ5V6C-GS18 | Zener Diode 5.76V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ5V6C-GS18.pdf | |
| JANTXV1N829UR-1 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N829UR-1.pdf | |
| BLF6G22LS-100,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 2.11GHz ~ 2.17GHz 18.2dB 25W SOT502B | BLF6G22LS-100,112.pdf | |
| 8N3SV75BC-0134CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0134CDI8.pdf | |
| ADS1225IRGVTG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-VQFN (4x4) | ADS1225IRGVTG4.pdf | |
| R7FS3A77C2A01CBJ#AC1 | ARM® Cortex®-M4 Synergy S3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 121-BGA (8x8) | R7FS3A77C2A01CBJ#AC1.pdf | |
| MPXS2005VLQ80 | e200z4d PX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MPXS2005VLQ80.pdf | |
| AD7868ARZ-REEL | Analog I/O Interface 28-SOIC W | AD7868ARZ-REEL.pdf | |
| XC6121E520MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E520MR-G.pdf | |
| RT8106GQW | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-WDFN (3x3) | RT8106GQW.pdf |