| Manufacturer Part Number: | STPS2150A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 150V 2A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STPS2150A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STPS2150A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STPS2150 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STPS2150A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STPS2150A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STPS2150A is new and unused, you can buy STPS2150A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STPS2150A.
| MUR160RLG | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL | MUR160RLG.pdf | |
| JAN1N4994 | Zener Diode 330V 5W ±5% Through Hole E, Axial | JAN1N4994.pdf | |
| 8N3DV85BC-0177CDI | VCXO IC 1124MHz, 1152MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0177CDI.pdf | |
| XC5VLX155T-2FF1136C | IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA | XC5VLX155T-2FF1136C.pdf | |
| SN65C3232PWRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | SN65C3232PWRG4.pdf | |
| LT1228CN8#PBF | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | LT1228CN8#PBF.pdf | |
| TS1101-200EG6T | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | TS1101-200EG6T.pdf | |
| MC34071PG | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | MC34071PG.pdf | |
| R1LV3216RSD-5SI#B0 | IC SRAM 32MBIT 55NS 52TSOP | R1LV3216RSD-5SI#B0.pdf | |
| DS1230AB-150 | IC NVSRAM 256KBIT 150NS 28EDIP | DS1230AB-150.pdf | |
| S-80842CLNB-B63T2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80842CLNB-B63T2U.pdf | |
| X5043P-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5043P-2.7.pdf | |
| TS4061BICT-1.225 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA SC-70, SOT-323 | TS4061BICT-1.225.pdf | |
| S-1132B24-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 300mA SOT-23-5 | S-1132B24-M5T1U.pdf |