| Manufacturer Part Number: | TN2907A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.8A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN2907A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN2907A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN2907A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN2907A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN2907A is new and unused, you can buy TN2907A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN2907A.
| 2KBP06M/1 | RECTIFIER BRIDGE 2A 600V KBPM | 2KBP06M/1.pdf | |
| MBR745/45 | Diode Schottky 45V 7.5A Through Hole TO-220AC | MBR745/45.pdf | |
| VS-16TTS12S-M3 | SCR 1200V 16A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-16TTS12S-M3.pdf | |
| BSS84DW-7 | MOSFET 2P-CH 50V 0.13A SC70-6 | BSS84DW-7.pdf | |
| IRFR9010TRLPBF | MOSFET P-CH 50V 5.3A DPAK | IRFR9010TRLPBF.pdf | |
| IPU60R950C6BKMA1 | MOSFET N-CH 600V 4.4A TO-251 | IPU60R950C6BKMA1.pdf | |
| MCP795W11-I/ST | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MCP795W11-I/ST.pdf | |
| MAX186DCPP | Data Acquisition 12 bit 133k Serial 20-PDIP | MAX186DCPP.pdf | |
| R5F100AFASP#X0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 30-LSSOP | R5F100AFASP#X0.pdf | |
| MB90F594GPFR-G-9007-ER | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F594GPFR-G-9007-ER.pdf | |
| MC68908GZ8CFJER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC68908GZ8CFJER.pdf | |
| ML610Q407P-NNNTB03A7 | nX-U8/100 ML610400 Microcontroller IC 8-Bit 2.5MHz 16KB (8K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14) | ML610Q407P-NNNTB03A7.pdf | |
| CY7C09159AV-12AXC | IC SRAM 72KBIT 12NS 100TQFP | CY7C09159AV-12AXC.pdf | |
| TPS2375DR | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 8-SOIC | TPS2375DR.pdf |