| Manufacturer Part Number: | TN4033A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 80V 1A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN4033A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN4033A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 100mA, 5V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN4033A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN4033A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN4033A is new and unused, you can buy TN4033A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN4033A.
| 1PMT5949/TR13 | Zener Diode 100V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5949/TR13.pdf | |
| IXTY15P15T | MOSFET P-CH 150V 15A TO-252 | IXTY15P15T.pdf | |
| IXFH60N25Q | MOSFET N-CH 250V 60A TO-247AD | IXFH60N25Q.pdf | |
| LFXP3C-3T100I | IC FPGA 62 I/O 100TQFP | LFXP3C-3T100I.pdf | |
| STM8L151F3P6TR | STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM8L151F3P6TR.pdf | |
| OPA698IDR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA698IDR.pdf | |
| TL3116IDRG4 | Comparator General Purpose Complementary, Push-Pull, TTL 8-SOIC | TL3116IDRG4.pdf | |
| BR93C56-WMN6TP | IC EEPROM 2MHZ 8SO | BR93C56-WMN6TP.pdf | |
| AT29C020-15JI | IC FLASH 2MBIT 150NS 32PLCC | AT29C020-15JI.pdf | |
| EL1848IY | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 400mA 8-MSOP | EL1848IY.pdf | |
| LM2591HVS-ADJ/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2591HVS-ADJ/NOPB.pdf |