| Manufacturer Part Number: | TN6705A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6705A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6705A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 250mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6705A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6705A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6705A is new and unused, you can buy TN6705A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6705A.
| MBR20100CT-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 | MBR20100CT-E3/4W.pdf | |
| 2N4857JTX02 | JFET Through Hole TO-206AA (TO-18) | 2N4857JTX02.pdf | |
| ZL40213LDF1 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 750MHz 16-VFQFN Exposed Pad | ZL40213LDF1.pdf | |
| 10AX090R1F40I1SG | IC FPGA 342 I/O 1517FCBGA | 10AX090R1F40I1SG.pdf | |
| 5SGXMB6R1F40I2LN | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXMB6R1F40I2LN.pdf | |
| XC4020E-3HQ240C | IC FPGA 193 I/O 240HQFP | XC4020E-3HQ240C.pdf | |
| R5F61668MN50BGV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R5F61668MN50BGV.pdf | |
| LM3S5B91-IQC80-B1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5B91-IQC80-B1.pdf | |
| MC68060RC60 | 68060 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 50MHz 206-PGA (47.25x47.25) | MC68060RC60.pdf | |
| TLV2771ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2771ID.pdf | |
| OPA2251UAG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2251UAG4.pdf | |
| ISL59116IIZ-T7 | IC VIDEO DRVR YC LPF 9-CSP | ISL59116IIZ-T7.pdf | |
| LTC1443IS#TRPBF | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 16-SOIC | LTC1443IS#TRPBF.pdf | |
| 74LVT2952PW,112 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVT2952PW,112.pdf | |
| BU97930MUV-E2 | IC LCD DVR MULTI 27X4COM 40-VQFN | BU97930MUV-E2.pdf |