| Manufacturer Part Number: | TN6715A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6715A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6715A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1A, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6715A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6715A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6715A is new and unused, you can buy TN6715A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6715A.
| BZT55A9V1-GS18 | Zener Diode 9.1V 500mW ±1% Surface Mount SOD-80 | BZT55A9V1-GS18.pdf | |
| ACST435-8B | TRIAC 800V 4A DPAK | ACST435-8B.pdf | |
| BG5120KE6327HTSA1 | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) 5V 10mA 800MHz 23dB PG-SOT363-6 | BG5120KE6327HTSA1.pdf | |
| 8N3SV75BC-0055CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0055CDI8.pdf | |
| XC2S50-5PQG208I | IC FPGA 140 I/O 208QFP | XC2S50-5PQG208I.pdf | |
| EPF10K50EFI256-2 | IC FPGA 191 I/O 256FBGA | EPF10K50EFI256-2.pdf | |
| PIC16C58BT-20/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C58BT-20/SO.pdf | |
| ST72F344K4T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH | ST72F344K4T6.pdf | |
| LTC6433AIUF-15#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 24-QFN (4x4) | LTC6433AIUF-15#TRPBF.pdf | |
| QS3VH126QG | Bus Switch 1 x 4:1 16-QSOP | QS3VH126QG.pdf | |
| SN74LVCH16901DGGR | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 64TSSOP | SN74LVCH16901DGGR.pdf | |
| TPS25740ARGET | USB, Type-C Controller PMIC 24-VQFN (4x4) | TPS25740ARGET.pdf | |
| S-1711C2424-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.4V, 2.4V 150mA SOT-23-6 | S-1711C2424-M6T1G.pdf | |
| TPS7150QPWG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 20-TSSOP | TPS7150QPWG4.pdf |