| Manufacturer Part Number: | TN6716A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 2A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6716A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6716A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 250mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 250mA, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6716A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6716A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6716A is new and unused, you can buy TN6716A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6716A.
| PDTA143TK,115 | TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 | PDTA143TK,115.pdf | |
| PL130-07AQC | Clock Buffer/Driver IC 200MHz 16-VFQFN | PL130-07AQC.pdf | |
| IDT2309B-1HPGGI | IC CLK BUFFER HIGH DRIVE 16TSSOP | IDT2309B-1HPGGI.pdf | |
| 8N3DV85BC-0125CDI | VCXO IC 622.08MHz, 672.16271MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0125CDI.pdf | |
| AD8402ARUZ1-REEL | Digital Potentiometer 1k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | AD8402ARUZ1-REEL.pdf | |
| MSP430FG4618IZQW | CPUX MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 116KB (116K x 8 + 256B) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430FG4618IZQW.pdf | |
| LH7A404N0E000B0A | ARM9® BlueStreak ; LH7A Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless | LH7A404N0E000B0A.pdf | |
| AT87C58X2-RLTUL | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz 32KB (32K x 8) OTP 44-VQFP (10x10) | AT87C58X2-RLTUL.pdf | |
| DSPIC33EP256GP502-H/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP256GP502-H/SS.pdf | |
| T4240NSN7QTB | PowerPC e6500 Microprocessor IC QorIQ T4 12 Core, 64-Bit 1.8GHz 1932-FCPBGA (45x45) | T4240NSN7QTB.pdf | |
| MAX3224ECPP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-PDIP | MAX3224ECPP+.pdf | |
| SN74ALS569ANSRE4 | IC COUNTER SYNCH 4BIT U/D 20SO | SN74ALS569ANSRE4.pdf | |
| SN74AUP1G00DCKR | NAND Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AUP1G00DCKR.pdf | |
| AS7C1026B-10TCN | IC SRAM 1M 16KX16 5.0V 44-TSOP | AS7C1026B-10TCN.pdf | |
| S29AS016J70WEI029 | IC FLASH MEM 16MBIT | S29AS016J70WEI029.pdf |