| Manufacturer Part Number: | TN6725A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN DARL 50V 1.2A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6725A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6725A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 2mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 4000 @ 1A, 5V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6725A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6725A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6725A is new and unused, you can buy TN6725A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6725A.
| RM75TPM-2H | DIODE 3-PHASE BRIDGE 1600V 150A | RM75TPM-2H.pdf | |
| 1N3614 | Diode Standard 800V 1A Through Hole | 1N3614.pdf | |
| HS247180R | Diode Schottky, Reverse Polarity 180V 240A Chassis Mount HALF-PAK | HS247180R.pdf | |
| 8N4SV75LC-0130CDI8 | VCXO IC 174.8MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0130CDI8.pdf | |
| 8N4SV76FC-0128CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0128CDI.pdf | |
| LTC1860LIMS8#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | LTC1860LIMS8#TRPBF.pdf | |
| PCA9536DR | I/O Expander 4 I²C, SMBus 400kHz 8-SOIC | PCA9536DR.pdf | |
| ADM1025ARQZ | PC's, PDA's Interface 16-QSOP | ADM1025ARQZ.pdf | |
| TSC103IPT | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-TSSOP | TSC103IPT.pdf | |
| AD781JNZ | Sample and Hold Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | AD781JNZ.pdf | |
| 7284L15PAI8 | IC FIFO 2048X18 15NS 56TSSOP | 7284L15PAI8.pdf | |
| M28W320FCB70ZB6E | IC FLASH 32MBIT 70NS 47TFBGA | M28W320FCB70ZB6E.pdf | |
| IS62WV12816BLL-55B2LI | IC SRAM 2MBIT 55NS 48MINIBGA | IS62WV12816BLL-55B2LI.pdf | |
| LM3754SQX/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-WQFN (5x5) | LM3754SQX/NOPB.pdf | |
| MAX750ACSA | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.22V 1 Output 450mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX750ACSA.pdf |