| Manufacturer Part Number: | TN6726A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 30V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6726A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6726A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1A, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6726A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6726A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6726A is new and unused, you can buy TN6726A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6726A.
| GP2D030A060B | DIODE SCHOTTKY 600V 30A TO247-2 | GP2D030A060B.pdf | |
| BC847BFA-7B | TRANS NPN 45V 0.1A X2-DFN0806-3 | BC847BFA-7B.pdf | |
| RN1106ACT(TPL3) | TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 | RN1106ACT(TPL3).pdf | |
| APTM100A46FT1G | MOSFET 2N-CH 1000V 19A SP1 | APTM100A46FT1G.pdf | |
| MCP4131T-502E/SN | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4131T-502E/SN.pdf | |
| NUC100LE3AN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC100 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | NUC100LE3AN.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-226E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-226E1.pdf | |
| R5F5631DCDFP#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F5631DCDFP#V0.pdf | |
| R5F2L367MNFA#V0 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F2L367MNFA#V0.pdf | |
| PI3C3126Q | Bus Switch 1 x 1:1 16-QSOP | PI3C3126Q.pdf | |
| NB7VPQ16MMNTXG | IC COPPER/CABLE DVR PROG 16-QFN | NB7VPQ16MMNTXG.pdf | |
| MC34903CP3EK | System Basis Chip PMIC 32-SOIC Exposed Pad | MC34903CP3EK.pdf | |
| MAX6719UTTZD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel SOT-23-6 | MAX6719UTTZD3+T.pdf | |
| MCP1650R-E/MS | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | MCP1650R-E/MS.pdf | |
| S-1137A16-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 300mA SOT-89-5 | S-1137A16-U5T1U.pdf |