| Manufacturer Part Number: | TN6727A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6727A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6727A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1A, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6727A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6727A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6727A is new and unused, you can buy TN6727A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6727A.
| BD37525STU | TRANS NPN 45V 2A TO-126 | BD37525STU.pdf | |
| PL135-47QI-R | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 40MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL135-47QI-R.pdf | |
| LTC1411IG#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 36-SSOP | LTC1411IG#TRPBF.pdf | |
| AD5315ARM-REEL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5315ARM-REEL7.pdf | |
| ORT8850H-2BM680C | IC FPGA 297 I/O 680FBGA | ORT8850H-2BM680C.pdf | |
| ATMEGA8U2-AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA8U2-AU.pdf | |
| MC68711E20CFNE4 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 20KB (20K x 8) OTP 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68711E20CFNE4.pdf | |
| PIC16F18313T-I/MF | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (3x3) | PIC16F18313T-I/MF.pdf | |
| LMC6061IMX | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6061IMX.pdf | |
| 72245LB25PFI8 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 64QFP | 72245LB25PFI8.pdf | |
| 7015S17J | IC SRAM 72KBIT 17NS 68PLCC | 7015S17J.pdf | |
| CY7C131-25JC | IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC | CY7C131-25JC.pdf | |
| MAX6389LT23D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6389LT23D3+T.pdf | |
| MAX8560EZK+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 500mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | MAX8560EZK+T.pdf | |
| TC1303B-PG0EMFTR | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 10-VFDFN Exposed Pad | TC1303B-PG0EMFTR.pdf |