| Manufacturer Part Number: | TN6728A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 1.2A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6728A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6728A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 250mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 250mA, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6728A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6728A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6728A is new and unused, you can buy TN6728A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6728A.
| BZM55B4V7-TR | Zener Diode 4.7V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55B4V7-TR.pdf | |
| T627022574DN | SCR 200V 400A Standard Recovery Stud Mount T62 | T627022574DN.pdf | |
| PN2906A | TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 | PN2906A.pdf | |
| IXTL2N450 | MOSFET N-CH 4500V 2A I5PAK | IXTL2N450.pdf | |
| 8N3DV85AC-0005CDI | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0005CDI.pdf | |
| AGL1000V5-CS281I | IC FPGA 215 I/O 281CSP | AGL1000V5-CS281I.pdf | |
| MAX13053ASA+ | 1/1 Transceiver Full CAN 8-SOIC | MAX13053ASA+.pdf | |
| SN75174DWRE4 | 4/0 Driver RS422, RS485 20-SOIC | SN75174DWRE4.pdf | |
| AN1101SSMTXL | General Purpose Amplifier 1 Circuit SSMini-5DA | AN1101SSMTXL.pdf | |
| TL081ACN | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-DIP | TL081ACN.pdf | |
| SN74ABT853DBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | SN74ABT853DBR.pdf | |
| HEF4069UBTT,112 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | HEF4069UBTT,112.pdf | |
| S29GL512S11DHV013 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512S11DHV013.pdf | |
| IR36021MFS01TRP | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus DC-DC Controller IC 32-MLPQ (5x5) | IR36021MFS01TRP.pdf | |
| NCP161BMX330TBG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 450mA 4-XDFN (1x1) | NCP161BMX330TBG.pdf |