| Manufacturer Part Number: | TN6729A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 80V 1A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6729A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6729A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 250mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 250mA, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6729A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6729A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6729A is new and unused, you can buy TN6729A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6729A.
| BR1001SG-G | BRIDGE RECTIFIER 10A 100V BR8 RO | BR1001SG-G.pdf | |
| NRVB1045MFST3G | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount 5-DFN, 8-SO Flat Lead (5x6) | NRVB1045MFST3G.pdf | |
| BCX38CSTZ | TRANS NPN DARL 60V 0.8A TO92-3 | BCX38CSTZ.pdf | |
| TMS320DM365ZCEF | IC DIGITAL MEDIA SOC 338NFBGA | TMS320DM365ZCEF.pdf | |
| EP3SL70F780I4N | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SL70F780I4N.pdf | |
| ST7FLITEUS2M3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) FLASH 8-SOIC | ST7FLITEUS2M3.pdf | |
| TRS3318EIPWRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | TRS3318EIPWRG4.pdf | |
| TCA9535PWR | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | TCA9535PWR.pdf | |
| MT29F2G08ABAEAH4:E TR | IC FLASH 2GBIT 63VFBGA | MT29F2G08ABAEAH4:E TR.pdf | |
| W988D6FBGX7E TR | 256M MSDR X16 133MHZ 65NM | W988D6FBGX7E TR.pdf | |
| LT1034BIZ-2.5#PBF | Shunt, Dual Voltage Reference IC ±1.6% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LT1034BIZ-2.5#PBF.pdf | |
| LM4051AIM3X-1.2 | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4051AIM3X-1.2.pdf | |
| MCP16323T-330E/NG | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 16-VFQFN Exposed Pad | MCP16323T-330E/NG.pdf | |
| ATECC508A-MXHDA-T | IC EEPROM CRYPTO 10KB I2C 8UDFN | ATECC508A-MXHDA-T.pdf |