| Manufacturer Part Number: | TS68040MF25A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 25MHz 196-CQFP (34x34) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68040MF25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68040MF25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 196-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 196-CQFP (34x34) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68040MF25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68040MF25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68040MF25A is new and unused, you can buy TS68040MF25A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68040MF25A.
| VS-16CTU04-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 8A Through Hole TO-220-3 | VS-16CTU04-N3.pdf | |
| CZRW5229B-G | Zener Diode 4.3V 350mW ±5% Surface Mount SOD-123 | CZRW5229B-G.pdf | |
| IRF9Z24NSTRLPBF | MOSFET P-CH 55V 12A D2PAK | IRF9Z24NSTRLPBF.pdf | |
| 5T93GL061PFGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 450MHz 32-LQFP | 5T93GL061PFGI8.pdf | |
| CY28331OXCT | IC CLOCK GEN AMD 48SSOP | CY28331OXCT.pdf | |
| X9269UV24IZ-2.7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9269UV24IZ-2.7.pdf | |
| MCP47FVB12A1-E/ST | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FVB12A1-E/ST.pdf | |
| AD5311BRTZ-500RL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-6 | AD5311BRTZ-500RL7.pdf | |
| XCR3128XL-7TQ144C | IC CPLD 128MC 7NS 144TQFP | XCR3128XL-7TQ144C.pdf | |
| AGL400V2-CSG196 | IC FPGA 143 I/O 196CSP | AGL400V2-CSG196.pdf | |
| Z8F0213HJ005EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH 28-SSOP | Z8F0213HJ005EG2156.pdf | |
| XC7SET125GM,115 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | XC7SET125GM,115.pdf | |
| SN74S02N | NOR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | SN74S02N.pdf | |
| SN74AUP1G98DBVR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input SOT-23-6 | SN74AUP1G98DBVR.pdf | |
| LTC3404EMS8#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 600mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC3404EMS8#TRPBF.pdf |